Lands-/region- och språkval
Single- & Multi-Mode VCSEL

Multi-mode-VCSEL

940 nm multi-mode VCSEL

Single- & Multi-Mode VCSEL

Multi-mode-VCSEL

VCSEL-array med tillfälligt punktmönster vid 940 nm

VCSEL med integrated backside optics
VCSEL med integrated backside optics
Single- & Multi-Mode VCSEL

Multi-mode-VCSEL

ViBO (VCSEL med integrated Backside Optics)

Multi-mode VCSEL polariseringskontroll
Multi-mode VCSEL polariseringskontroll
Single- & Multi-Mode VCSEL

Multi-mode-VCSEL

Linjär polarisering förbättrar belysningskvaliteten och upplösningen i anspråksfulla 3D-belysningstillämpningar

Multi-mode-VCSEL

Multi-mode-VCSEL är infraröda ljuskällor för mobila konsument-applikationer. Den kompakta storleken tillåter användning av laserdioderna i högintegrerade sensorer. På grund av effektklassen samt strålningskarakteristiken är dessa laserdioder perfekt lämpade för time-of-flight-avståndssensorer.

Ljusemission från en eller flera mesadioder

Parallellt drivna mesadioder leder till en redundans och ökar driftsäkerheten.

940 nm laseremission

Ljus vid 940 nm kan inte uppfattas av människoögat.

Kort öknings-/minskningstid

Dra nytta av en mycket snabb pulsdrift tack vare korta öknings-/minskningstider.

Enastående tillförlitlighet

Knappt två miljarder VCSEL används utan något bortfall.

Multi-mode VCSEL polariseringskontroll
Polariseringskontroll

Multi-mode-VCSEL med stabil, progressiv, linjär polarisering förbättrar belysningskvaliteten och upplösningen i anspråksfulla 3D-belysningstillämpningar, exempelvis i OLED-displayer.
Ytgallret möjliggör den stabila polariseringen och etsas direkt i galliumarseniden. På grund av den optimerade gallerdesignen når polariserad VCSEL en effektprestanda på nästan 100-procent jämfört med ej polariserad VCSEL. TRUMPF har utvecklat den patenterade teknologin med VCSEL med stabil polarisering för användning i stora serier.

Distanssensorik

Den kompakta 940 nm laserdioden är perfekt lämpad för ranging-applikationer, som närhets- eller laserfokusering i smartphones.

LiDAR

VCSEL-arrayer är perfekt lämpade för LiDAR-tillämpningar. Mycket korta öknings- och minskningstider för de optiska pulserna möjliggör ultrakort pulsning med höga toppeffekter. Adresserbarheten av olika segment på VCSEL-arrayen kan förbättra systemeffekten avsevärt.

Strukturerat ljus

Strukturerade ljustillämpningar kan adresseras mycket bra med VCSEL-array som ljuskälla. Bearbetningen på substratnivå med de modernaste halvledarbearbetningsanläggningarna möjliggör de minsta avstånden och individuell anordning av sändarna.

Belysning

Multi-mode-VCSEL-arrayer är perfekta ljuskällor för IR-belysning. Den lilla spektrala bredden och den enastående effekten över ett temperaturintervall möjliggör mycket bra systemeffekter.

OLED Display Smartphone

OLED-displayer

VCSEL med en stabil och linjär polarisering förbättrar belysningskvaliteten och upplösningen i anspråksfulla 3D-belysningstillämpningar, exempelvis i OLED-displayer.

Laserparameter      
Lasertyp Multi mode Multi mode Multi mode Multi mode Multi mode
Typisk våglängd 940 nm 850 / 940 nm 940 nm 940 nm 940 nm
Laser power (vid 25 mA och rumstemperatur) - - 1,8 W 9 W -
Uteffekt (min.) - - 2 mW - 8 mW
Uteffekt (max.) - - 2,25 mW - 17 mW
Antal sändare - - 1121 Styck - 4 Styck
Stigningseffektivitet (vid rumstemperatur) - - 1 W/A - -
Laser skyddsklass 3B 3B 3B 3B 3B
Optik      
Optiskt element - - - Monolitiskt integrerade mikro-optiska element -
Ström      
Elektrisk spänning (vid 25 mA och rumstemperatur) - - 2,5 V - 25 V
Tröskeleffekt (vid rumstemperatur) - - 200 mA - 3,5 mA
Storlek      
Mått bredd - - 784 μm 1241 μm 150 μm
Mått höjd - - 704 μm 938 μm 150 μm
Mått djup - - 100 μm 190 μm 150 μm

940 nm multi-mode VCSEL

Mini-multi-mode-VCSEL-array med fyra sändare för time-of-flight-tillämpningar.

VCSEL-array med tillfälligt punktmönster vid 940 nm

VCSEL-array för strukturerade ljussystem. Sändardesign med tillfällig spridning för progressiva tillämpningar med strukturerat ljus.

Multi-mode VCSEL polariseringskontroll

940 nm multi-mode-VCSEL med polariseringskontroll

940 nm multi-mode-VCSEL är polariseringsstabil och förfogar över två emissionszoner som genererar en optisk effekt på 8 mW. Den stabila och linjära polariseringen förbättrar belysningskvaliteten och upplösningen hos 3D-belysningstillämpningar.

ViBo produktbild framifrån

ViBO

ViBO står för VCSEL with integrated Backside Optics. Det handlar om en modern, kostnadseffektiv VCSEL-array-teknologi med monolitiskt integrerade mikrooptiska element som är enkel att integrera. Plattformen erbjuder en planvy som är bara en femtedel jämfört med andra packade VCSEL-lösningar. Dessutom möjliggör den integrerade optiken ett inherent ögonsäkert system under produktens hela livslängd. ViBO-lösningar är särskilt intressanta för 3D-sensorapplikationer inom områdena konsumentelektronik, bilindustrin och andra industrisektorer.

Großer 850 nm oder 940 nm Multi-Mode-VCSEL

Stor 850 nm eller 940 nm multi-mode-VCSEL

VCSEL finns som 850 nm eller 940 nm multi-mode-VCSEL. Den passar till heltäckande belysningstillämpningar eftersom laserljuset sprids. Utgångseffekten omfattar 4 - 8 W, allt efter driftsätt.

Mindre 940 nm multi-mode-VCSEL

Mindre 940 nm multi-mode-VCSEL passar till heltäckande belysningstillämpningar eftersom laserljuset sprids. Utgångseffekten omfattar 1 - 2 W, allt efter driftsätt.

Produktutbudet kan variera mellan olika länder och avvika från dessa uppgifter. Vi förbehåller oss rätten till ändringar gällande teknik, utrustning, pris och tillbehörsutbud. Kontakta din kontaktperson på plats för att få reda på om produkten finns tillgänglig i ditt land.

Detta kan också vara intressant för dig

Kontakt
Försäljning Photonic Components
E-post
Nerladdningar
Service och kontakt